Connect with us

Featured

Alao Akala’s Son Emerges As Ajimobi Names 57 Council Chairmen (See Full List)

Published

on

Ajimobi

Mr. Olamijuwonlo Akala, son of former Oyo State Governor, Chief Adebayo Alao Akala and Mr. Teslim Ajimobi, a younger brother of the State Governor, Abiola Ajimobi have made the 57 nominees named as caretaker committee chairmen in state.

The list was sent State House of Assembly last week and was read at the at the plenary on Tuesday.

The appointees are Teslim Ajimobi (Ibadan South-East), Olamijuwonlo Alao-Akala (Ogbomoso North), Ogunrinde Williams (Olorunsogo), Abolade Akanni (Iseyin), Oluyinka Inaolaji (Ogo Oluwa), Adewale Adedeji (Ogbomoso South) and Ibrahim Gbodeniyi (Surulere).

Other include Akinniyi Fadoyin (Akinyele), Jonathan Ogundiwin (Ibadan North-East), Sadiq Akintunde (Egbeda), Biliaminu Ogundele (Ona Ara), Rauf Adeleke (Ibarapa East) and Habeeb Ibrahim (Ibarapa Central).

Others are, Alhaji Gbenga Opaleye (Ibadan South-West), James Adeleke (Oluyole), Olawoyin Adebayo (Kajola), Alhaji Kareem Adegoke (Saki West), Bashir Adegoke (Ibadan North), Wasiu Owolabi (Atisbo) and Alhaji Bosun Ajuwon (Ibadan North-West).

The list also include, Alhaji Moroof Ajani (Saki West), Samuel Okunlade (Oorelope), Gbadamosi Adeoye (Iwajowa), Abdulfatai Adeagbo (Itesiwaju), Mudasir Agbaje (Irepo), Mohammed Adesina (Lagelu), Wahab Oladejo (Ido) and Iliasu Shittu (Ibarapa North).

On the LCDAs list are Alhaji Adeshina Shittu (Iseyin South), Eyitayo Olakunle (Ado Awaye), Thomas Babarinde (Ogo-Oluwa West), Abiodun Adeyemi (Ogbomoso South-West), Israel Ogundiran (Surulere North) and Folaranmi Oyebamiji (Surulere South).

The list also include Dawud Sulayman (Ogbomoso Central), Sakiru Fagunwa (Ibadan South-East), Joseph Akinpade (Akinyele East), Olumide Alli (Akinyele South), Prince Gbade Lana (Ibadan North-East) and Adeyinka Adeyemi (Aj’orosun).

Also in the list are Saheed Adesina (Inukan), Fatai Ajadi (Ibarapa North-East), Ramoni Adesokan (Akorede), Sulaimon Ajayi (Iwa), Olaniyi Olawuwo (Wewe), Taiwo Adeleke (Asabari), Adekunle Oladeji (Ààrẹ Latosa) and Oyekunle Adeniyi (Omi Apata).

Others are Abayomi Abolaji (Irepodun), Ayoola Ogundeji (Atisbo South), Samuel Ajadi (Oke’badan), Yomi Adefusi (Ibadan West), Adegoke Adeleke (Ifeloju), Samuel Egunjobi (Iganna), Akeem Aransi (Lagelu West) and Taofeek Arowomole(Lagelu North).

Advertisement
Comments
Advertisement

More

Trending

X
X

Copyright © 2018 Birdview Communications